آرین بتن

بتن

بتن

03

مارس
2019
بتن محصولی هست یکدست و یکپارچه که از موادی خاص با سیمان تشکیل شده است که داری ویژگی چسبندگی می باشد.

بتن چیست؟

به هر ماده ای که خاصیت چسبندگی با ترکیب سیمان ایجاد شده باشد بتن گفته می شود.بتن (به فرانسوی: Béton)، از ریشه لاتین (به لاتین: Bitume) آمده است.

بتن از سه جز تشکیل شده که اجزای تشکیل دهند بتن آب سنگدانه های زیر ماسه و سیمان می باشد

سیمان به صورت پودر می باشد که وقتی با ماسه و آب آن را مخلوط میکنین ماده ای چسبناک به وجود می آید به بتن گفته می شود.

مواد تشکل دهنده بتن

سیمان

وقتی سیمان با آب مخلوط میشود مخلوط شدین این دو ماده به هم باعث ایجاد یک ماده چسبنده می شود که این ماده باعث می شود ماسه ها به یکدیگر بچسبند.

آب

با کیفیت بودن آب در بتنبه این دلیل اهمیت زیادی دارد و ناخالص بودن آن ممکن است که در گیراش سیمان اثر بزارد و اختلالاتی به وجود اورد. همچنین آب نامناسب ممکن است روی مقاومت بتن اثر نامطلوب گذاشته و سبب بروز لکه‌هایی در سطح بتن و حتی زنگ زدن آرماتور بشود.در اکثر اختلاط‌ها آب مناسب برای بتن آبی است که برای نوشیدن مناسب باشد.

سنگدانه

سه چهارم جم بتن را سنگ دانه ها تشکیل می دهند به همین دلیل کیفیت آن اهمیت زیادی داره. در حقیقت خواص فیزیکی، حرارتی و پاره‌ای از اوقات شیمیایی آنها در عملکرد بتن تاثیر می‌گذارد. دانه‌های سنگی طبیعی معمولاً بوسیله هوازدگی و فرسایش و یا به طور مصنوعی باخرد کردن سنگ‌های مادر تشکیل می‌شوند. البته اين مطلب نبايد درمورد سنگدانه ها فراموش شود.سطح سنگدانه هاي اگر آغشته به گل و لاي باشد بايد سطح آن تميز شود حتي در صورت لزوم باید کاملا شکسته شوند.

معرفی انواع بتن

 بتن با مقاومت عادی

مقاومت این نوع بین تا 10 تا 40 مگاپاسکال هستش و حدود 30 الی 90 دقیقه طول می کشد تا گیرایش اولیه آن صورت بگیردو همچنین به نوع سیمان و شرایط آب و هوای آن بستگی است.

بتن ساده

هیچگونه آرماتور و میلگردی در این نوع بتن ریزی استفاده نمی شود. مواد تشکیل دهنده آن آب ،سیمان و سنگدانه های ریز می باشد.

مقاومت فشاری در بتن با مقاومت بالا معمولا بین 200 تا 500 کیلوگرم بر سانتی متر مربع است.

وزن این نوع بتن حدودا بین 2200 تا 2500 کیلوگرم بر متر مکعب می باشد.

در این نوع بتن کاهش نسبت آب به سیمان تا حدود 0.35و یا کمتر ساخته می شود.

بتن مسلح

بتن مسلح یا بتن آرمه به بتنی گفته می شود که با میلگرد و آرماتور ها مسلح شده باشد.و همیچنین این نوع بتن با استفاده از میلگرد های تقویتی، شبکه های توری ،الیاف تقویتی یا صفحات فلزی مسلح می شود.

میدانیم که بتن ساده در برابر کشش مقاومت کمی دارد ما میتوانیم مقاومت در برابر کشش را بااستفاده از مسلح کردن بتن افزایش دهیم.

هدف اصلی مسلح کردن بتن این می باشد که مقاومت بتن با استفاده از میلگردهایی که در بتن قرار میگیرد باعث کشش بالا در بتن می شود.

نیروهای فشاری را بتن به خوبی تحمل می کند، ولی در مقابل نیروهای کششی ضعیف می باشد.ما می توانیم با مسلح کردن بتن مقاومت کششی را بالا ببریم. در واقعه کرنش شکست بتن در کشش، بسیار پایین است که با مسلح نمودن آن می توان دو لبه بتن ترک خورده را به هم نزدیک کرد. برای اینکه یک ساختمان محکم، انعطاف پذیر و بادوام داشته باشیم نیاز هست که مواد و مصالح تقویت کننده بتن با ویژگی های زیر را داشته باشد:

  • بالا بودن مقاومت
  • کرنش کششی بالا
  • با بتن پیوستگی مناسب داشته باشد
  • با حرارت زیاد سازگاری داشته باشد
  • در محیط بتن ماندگاری بالایی داشته باشد

استفاده از میلگردهای فولادی جهت مسلح کردن بتن و بالا بردن تاب بتن استفاده می شود.

بتن پیش تنیده

از آنجا که به مقاومت زیادی در پروژه های بزرگ نیاز داریم از بتن پیش تنیده استفاده می کنیم. با این تکنیک ما می توانین قبل از این که آرماتورها بازگذاری شوند آنها را کشیده کنیم.

پش تنیدگی بتن عبارت است از ایجاد یک تنش دائمی و ثابت در یک عضو بتنی به نحو دلخواه و به اندازه لازم، به طوریکه در اثر این تنش، مقداری از تنش های ناشی از بارهای مرده و زنده در این عضو خنثی شده و در نتیجه مقاومت باربری آن افزایش پیدا می کند. هدف اصلی، محدود کردن تنش های کششی و ترک های ناشی از لنگر خمشی، تحت تاثیر بارهای وارده در آن عضو می باشد.

بتن جسمی است مقاوم در مقابل فشار، ولیکن مقاومت آن در مقابل کشش بسیار کم می باشد، بنابراین می توان با وارد کردن فشار به بتن، کشش ایجاد شده در اثر بار مرده و زنده را در عضو بتنی تقلیل و در نتیجه مقاومت آن را افزایش داد.

بتن پیش ساخته

قطعات مختلف یک سازه را می توان در یک کارخانه از قبل ساخت و آن را در زمان احتیاج به محل پروژه انتقال داد. مانند بلوک های بتنی. استفاده از این تکنیک باعث افزایش سرعت اجرا می گردد.

کالای ساختمانی در واقعه یک بتن پیش ساخته می باشد که این کالا بصورتی در یک قالب و فرم قابل استفاده مکرر که در محیطی کنترل شده، و به محل ساختمان مورد نظر فرستاده می شود. سنگ های پیش ساخته بخاطر استفاده از سنگدانه های ریز در ترکیب با بتن پیش ساخته متفاوت اند

نمای ظاهریی این نوع بتن تقریبا به شکل سنگ ها و صخره های طبیعی می باشد.

استفاده ازسیستم بتن پیش ساخته ، امتیازهای زیادی را در تمام محل ریخته گری به ما ارائه می دهد.

فرآیند تولید برای بتن پیش ساخته در سطح زمین اجرا می شود که به امنیت پروژه کمک می کند.

بتن سبک

بتن های سبک به بتن هایی گفته می شود که وزن مخصوص آنها کمتر از 1920 کیلوگرم بر متر مکعب می باشد.به دلیل اینکه از مصالح سنگدانه ای سبک استفاده می شود باعث کاهش وزن بتن می گردد.

بتن فومی یا بتن سبک کف دار که نام دیگر آن بتن سلولی می باشد، یکی از انواع بتن سبک است که بیش از ۲۰ درصد آنرا هوا تشکیل داده است. این امر با استفاده از ترکیب ماده کف از پیش شکل یافته و مخلوط پایه سیمانی ایجاد می‌شود.

بتن سبک بتنی به بتنی گفته می شود که جرم واحد حجم آن به مقدار قابل توجهی از بتن ساخته شده است. ‌برای کاربردهای سازه‌ای معمولاً زمانی از بتن سبک استفاده می‌شود که کاربرد آن به کاهش هزینه کلی‌ سازه‌ای با کاهش بارهای مرده روی سازه به دلیل استفاده از فولاد آرماتوربندی کمتر‌منجر شود.

بتن سنگین

بتن سنگین یکی از بتن هایی می باشد که کاربرد ویژه ای دارد.از این بتن در ساختمان محافظهای بیولوژیکی بیشتر استفاده می شود برای ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای و برای پیشگیری از بروز نشت‌های اتمی و آلایندگی محیط زیست. و نامیدن این گونه مصالح به بتن سنگین به دلیل کاربرد دانه‌های ریز فولاد، بشکل شن و ماسه در آن می‌باشد که وزن ویژه بیش از ۲۶۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب این بتن، بیش از بتن معمولی ساخته شده با شن و ماسه سیلیسی است.

برای درست کردن بتن سنگین بجای استفاده از سنگدانه ها و شن و ماسه از چدن و سولفات باریم یا از خرده های فولاد استفاده می شود تا برای جلوگیری از نشت پرتوهای آسیب زا مانند اشعیه گاما، ایکس و دیگر پرتوها استفاده می شود.

وزن مخصوص بتن سنگین ۱/۵ تا ۲/۵ برابر بتن معمولی که حدودا (۳۵۰۰ تا ۶۰۰۰ کیلوگرم بر هر متر مکعب) است. می توان از نیروگاه آب سنگین اراک و نیروگاه اتمی بوشهر به عنوان سازه های تقویت شده یاد کرد.

دانه‌های فولاد با گیراش پرتوهای اتمی، از نشت آنها به محیط زیست پیرامون جلوگیری می‌نماید.اگر بتن سنگین آسیب ببیند این آسیب دیدیگی باعث آلوده شدن هسته ای می شود،